Esimene Eesti majandusfoorum: eeldused ja eesmärgid

Alustame selle teema käsitlemist, aidates kaasa olukorra keerulisele muutmisele riigi ettevõtetega ja nende tegevuse kasumlikkuse vähenemisele. Esiteks palkade tõus. Eesti ettevõtetel on terav puudus kõrge kvalifikatsiooniga spetsialistidest ja nende meelitamiseks peavad nad kehtestama korraliku palga. Selle kirje kulude suurenemine toob kaasa puhaskasumi vähenemise, mis ei võimalda tegevust edasi arendada. Ettevõtte laiendamiseks peate suurendama lõpptoote hinda või võtma laenu. Kui räägime viimasest otsusest, pole panka valida keeruline. Näiteks smsraha lehel on lai nimekiri finantseerimisasutusi, kes on valmis selle küsimuse lahendamisel abiks olema, et pakkuda soodsatel tingimustel laenuprogrammi. Kuid kui ainult see hetk oleks probleem.

Ka Eesti maksusüsteemis tehakse arvukalt muudatusi, mis pole ettevõtjatele sugugi kasulikud. Kavas on:

  • aktsiisitõus;
  • võla olemasolu eest tasu kehtestamine;
  • turvamaksu kehtestamine;
  • magusate jookide maks ja esmane pakend.

Selliseid muudatusi on kavas rakendada väga kiiresti, kuid on oluline teada saada nende osapoolte arvamused, kellega need on seotud. Sel ja muudel seotud eesmärkidel toimus Tallinna majandusfoorum. Ta pidi olukorda selgitama, aitama viljakatele probleemidele lahenduse leidmisel.

Lähemalt majandusfoorumist

Majandusfoorum kui majandusarengu vahend

Foorumil osales umbes 200 osalejat. Need on ettevõtjad, ametnikud ja majandusteadlased. Nad arutasid elavaid asjakohaseid küsimusi, sealhulgas maksusüsteemi muudatuste sisseviimise osas. Nagu selgus, on selline organisatsioon suurusjärgu võrra tõhusam kui probleemide kaugprobleemide lahendamine, kasutades tänapäevaseid infotehnoloogiaid. Miski ei saa asendada elavat arutelu, aga ka selle tõhusust.

Samuti puudutasid nad investorite ligimeelitamise teemat, millega kaasnevad ka tänapäeval üsna tõsised probleemid. Foorumil osalejad arutasid tegevusvabaduse laiendamise küsimust välispartneritele, kes ei salli seda, kui riik “kruvid kinni keerab”, mitte lubades neil tegutseda vastavalt omaenda reeglitele ja põhimõtetele.

Samuti hoiatati foorumi ajal ärimehi probleemide eest prokuratuuris, juhtumite pealtkuulamise eest. Advokaatide sõnul peetakse viimast riigis üsna seaduslikuks, ehkki see rikub inimõigusi. Seetõttu on ametnikega telefoni teel suheldes oluline olla äärmiselt arvestav ja viisakas.

Arutati ka teemasid, kuidas ilma laenuta hakkama saada. Muidugi võivad paljud pangad, näiteks TFBank, pakkuda ettevõtetele kasumlikke laenuprogramme, kuid sellegipoolest pole alati võimalust ja soovi raha laenata. Need ja muud küsimused lisati päevakorda, et aidata ettevõtjatel mõista edasise tegevuse ja ettevõtte laiendamise plaane. Foorumi tulemused avaldatakse finantsväljaannetes.

Содержание